Election results

Conservative Councillor on Greenwich Council

Members of the London Assembly

Members of the European Parliament

Former Conservative Elected Representatives in the Borough of Greenwich

Members of Parliament

  • William Adam (Woolwich 1910)
  • Matthias Attwood (Greenwich 1837-41)
  • Francis Beech (Woolwich West 1943-45)
  • Ian Benn (Greenwich 1910-22)
  • Charles Beresford (Woolwich 1902-03)
  • Sir Thomas Boord (Greenwich 1873-95)
  • Peter Bottomley (Woolwich West 1975-83 Eltham 1983-97)
  • Hugh Cecil (Greenwich 1895-1906)
  • Henry de Worms (Greenwich 1880-85)
  • Robert Gee (Woolwich East 1921-22)
  • Edwin Hughes (Woolwich 1885-1902)
  • Sir George Hume (Greenwich 1922-23, 1924-29, 1931-45)
  • Peter Rolt (Greenwich 1852-57)
  • William Steward (Woolwich West 1950-59)
  • Colin Turner (Woolwich West 1959-64)
  • Kingsley Wood (Woolwich West 1918-43)

Members of the European Parliament

  • Richard Balfe (2002-04)
  • John Bowis OBE (1999-2009)
  • Nick Bethell (1999-2004)
  • Ian Twinn (2004-05)
  • Theresa Villiers (1999-2005)

Members of the London Assembly 

  • Eric Ollerenshaw (2000-04)
  • Victoria Borwick (2008-15)

Members of the Greater London Council

  • D G Ashby (1977-81)
  • Sheila Bradley (1967)
  • Charlie Miles (1967-70)

Members of Greenwich Council 

  • John Antcliffe (Blackheath 1986-90)
  • Stewart Atkins (Marsh 1968-71)
  • Jean Avery (Well Hall 1968-71)
  • Gladys Barry (Kidbrooke 1968-71)
  • Peter Bassett (St Alfege 1978-82)
  • Paul Batterbury (New Eltham 1968-71)
  • Silvio Bertram (Eastcombe 1968-71)
  • Beryl Blackaby (Vanbrugh 1982-86)
  • Sheila Bradley (Eltham 1964-68)
  • Giles Brennand (Kidbrooke 1990-94)
  • Robert Browne-Clayton (St Alfege 1978-82)
  • Dingle Clark (Sutcliffe 1982-90)
  • Minnie Cole (Coldharbour 1968-71)
  • Graeme Coombes (Kidbrooke with Hornfair 2006-10)
  • Percy Conie (Slade 1968-71)
  • Colin Coulson-Thomas (Eltham Park 1978-82)
  • Ian Davison (Blackheath 1964-68)
  • Philip Dean (Well Hall 1986-94)
  • Anthony de Silva (Kidbrooke 1968-71)
  • Neil Dickenson (Coldharbour & New Eltham 2010-2014)
  • Douglas Ellison (Eltham North 2002-05)
  • R J English (New Eltham 1974-78)
  • Nigel Fletcher (Eltham North 2005-2014)
  • James Foreman-Pack (Blackheath 1978-82)
  • Roger Fyson (New Eltham 1964-68)
  • Helen Gardener (Well Hall 1978-86)
  • George Gibbs (Slade 1968-71)
  • Martin Gooding (New Eltham 1990-94)
  • Rhodri Harris (Blackheath 1998-2002 Blackheath Westcombe 2002-06)
  • Raymond Hatter (Blackheath 1982-86)
  • Jack Helm (St Margaret's 1968-71)
  • Robin Henderson (Blackheath 1986-94)
  • David Hubber (Horn Park 1968-71 New Eltham 1974-86)
  • Winifred Hulbert (New Eltham 1964-71)
  • Neil Hughes-Narborough (St Margaret's 1968-71)
  • Andy Jennings (Kidbrooke with Hornfair 2006-10)
  • Kenneth Johnson (Hornfair 1968-71)
  • Terence Jones (Deansfield 1978-86)
  • Kenneth Kear (Well Hall 1978-82 Eltham Park 1982-94)
  • Evelyn King (Coldharbour 1968-71)
  • Peter King  (Eltham South & Palace Ward 1978-2010)
  • John Lewis (Eastcombe 1968-71)
  • David Liddle (Well Hall 1968-71)
  • Alice McCleery (Vanbrugh 1978-82)
  • Hector McDonald (Eltham 1968-74)
  • Jim Manners (Vanbrugh 1964-74)
  • Margaret Mendez (Charlton 1968-71)
  • Dorothy Mepsted (New Eltham 1986-2002 Coldharbour and New Eltham 2002-06)
  • Alec Miles (Well Hall 1982-86 Deansfield 1986-2002)
  • Charlie Miles (Shooters Hill 1964-74)
  • Dennis Mills (Park 1968-71 Vanbrugh 1974-78)
  • Frederick Mills (Charlton 1968-71)
  • Wendy Mitchell (Middle Park 1968-71 Eltham 1974-78 Eltham Park 1978-90)
  • Frank Newland (Eltham 1964-74)
  • Sidney Nicholson (New Eltham 1998-2000)
  • Michael Pattenden (Middle Park 1968-71)
  • Elsie Pennington (Vanbrugh 1964-68)
  • Maurice Pollard (Academy 1968-71)
  • Dermot Poston (Eltham North 1968-2014)
  • Derek Richards (Tarn 1978-98)
  • Arthur Rolfe (Hornfair 1968-71 Blackheath 1978-86)
  • A Rooth (Eltham 1974-78)
  • Kathleen Ross (Park 1968-71)
  • Albert Selves (Shooters Hill 1964-78)
  • Lewis Sergeant (Shrewsbury 1986-94)
  • Eileen Sharp (St Margaret's 1968-71 Shrewsbury 1978-86)
  • Michael Simpson (Eltham Park 1994-2002)
  • Trevor Smart (Sutcliffe 1978-82)
  • Leslie Smith (New Eltham 1964-71)
  • Geoffrey Stow (Blackheath 1968-74)
  • Chris Taylor (Coldharbour & New Eltham 2002-10)
  • Adam Thomas (Eltham South 2010-14)
  • Donald Thurley (Blackheath 1964-71)
  • Elizabeth Truss (Eltham South 2006-2010)
  • Kenneth Valpy (Kidbrooke 1968-71)
  • Sidney Wayment (Vanbrugh 1968-71 Shooters Hill 1974-78)
  • Alex Wilson (Blackheath Westcombe 2006-2014)
  • Jeremy Wise (Vanbrugh 1978-86)
  • Olive Wood (Academy 1968-71)